Bitlis beyaz altından yıllık 3 milyarlık gelir elde ediyor

featured
service

Türkiye’nin pomza ve perlit rezervinin büyük kısmının bulunduğu Bitlis’te, beyaz altın olarak tabir edilen pomza madeni kent iktisadına büyük katkı sağlıyor. İnşaat, ısı ve ses yalıtımında kullanılan bu iki madenin katma bedeli yüksek endüstriyel eserlere dönüştürülmesi ve kent iktisadına katkısının artırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Yıllık 3 milyon ton pomzanın işlendiği kentte yaklaşık 3 milyon ton hammadde ise yurtiçi ve yurtdışına ihraç ediliyor. Vilayet genelinde madeni işleyen yaklaşık 40 bims fabrikasının bulunduğu kentte bu maden sayesinde 10 bin bireye ise istihdam sağlanıyor. Kent iktisadı için epey kıymetli bir maden olan pomza ve bimsten günlük 5 milyon, yıllık ise 3 milyarlık bir ekonomik gelir elde ediliyor. Dünya genelinde yalnızca sayılı birkaç ülkede bulunan ve bu ülkelerde de her geçen gün tükenme noktasına gelen altın bedelindeki madenin bedeli her geçen gün artıyor. Dünyada bulunan toplam rezervin yüzde 40’ı Türkiye’de bulurken, Türkiye’deki rezervin ise yüzde 70’i Bitlis’te bulunuyor. Türkiye ve dünyadaki sonlu sayıdaki maden rezervinin büyük kısmına sahip olan Bitlis, şu an için yalnızca belirli dallarda kullanılan bu madeni katma pahası yüksek endüstriyel eserlere dönüştürerek, kent iktisadına olan katkısını artırmayı hedefliyor. Hafif ve tasarruflu olması nedeniyle bölgede inşaat kesiminde de kullanılan kıymetli maden için kolları sıvayan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası, Bitlis Eren Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütüyor. Bilhassa son periyotta artan güç maliyetleri ve monopolleşmeye bağlı olarak artan çimento maliyetleri nedeniyle sıkıntı günler geçiren dal dayanak bekliyor.

“Yıllık 3 milyar liralık ekonomik gelir sağlıyor”

Gerek daldaki son durum ve gerekse kesim sıkıntılarıyla ilgili bilgi veren Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Lideri Bilal Adabağ, beyaz altın olarak tabir edilen pomza madeninin kent iktisadına yıllık 3 milyarlık bir ekonomik katkı sağladığını söyledi. Dünyada bulunan toplam rezervin yüzde 40’ının Türkiye’de, Türkiye’deki rezervin ise yüzde 70’inin Bitlis’te bulunduğuna işaret eden TATSO Lideri Bilal Adabağ, “Beyaz altın olarak tabir edilen pomza madeninden üretilen günlük ortalama 250 kamyon bimsi (briket) İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesine, yurt dışına ise Gürcistan’a göndermekteyiz. Bu da günlük olarak 5 milyonluk bir ciroya tekabül etmektedir. Yıllık olarak ise 2 milyar lira bims, 1 milyar lira da pomza madeni olmak üzere kente toplamda 3 milyar liralık bir ekonomik gelir sağlamaktadır. Fakat burada üreticilerimizin en büyük zahmeti, üretilen eseri gideceği yere kadar ulaşmasındaki giderlerdir. Bu masraf neredeyse üretim maliyetinin iki katına çıkıyor. Bundan ötürü pazarda maalesef kasvetler yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak kar marjları da düşmektedir” dedi.

“Yıllık 3 milyon ton rezerv işleniyor, lakin girdi maliyetleri çok yüksek”

Kentte yaklaşık 40 bims firmasının bulunduğunu belirten Abadağ, kentte yıllık olarak 3 milyon ton rezervin işlendiğini bir o kadar hammaddenin yurtiçi ve yurtdışına gönderildiğini tabir etti. Girdi maliyetlerin yüksek olduğuna dikkat çeken Adabağ, “Sektördeki üreticilerimizin en büyük zahmeti bilhassa güç maliyetleri ve bunun yanında çimento girdi maliyetleridir. Çimentonun maalesef bu bölgedeki fiyatlarının rekabet dışı olması, her firmanın bölgeye çimento vermemesi ve dalda oluşan monopolleşme nedeniyle buradaki firmalarımızı probleme sokuyor. Pomzacılarımız bu hususta bir epey mağdur. Bu nedenle bu değerli madenden yeteri kadar katma bedel elde edemiyor ve kıymetlendiremiyoruz. Oysa 11 vilayetimizi etkileyen son asrın zelzelesinde kaliteli ve hafif yapıların ne kadar değerli olduğunu bir sefer daha yaşayarak gördük. Kentte yaklaşık 40 bims üreticisinin olması ve yanı sıra ufak süreçlerle birlikte 10 bin bireye istihdam sağlıyor olması dalın ne kadar kıymetli olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında bims ve pomza toplamında yılda yaklaşık 3 milyar ekonomik gelir sağlaması epey kıymetli. Ama bunun teşviklerle, güç dayanaklarıyla bu üreticilerimize dayanak sağlanması gerekmektedir. Maliyetleri aşağılara çekmek ve madeni iç bölgelere de satabilmek ismine bu bahisle ilgili güdümlü projelere muhtaçlık var. Bunun yanı sıra bilhassa lojiktik merkezinin burada acil olarak kurulması gerekmektedir” diye konuştu.

“Katma pahası yüksek eserler için çalışmalarımız devam ediyor”

Pomzanın bölgenin en değerli madenlerinin başında geldiğini kaydeden Adabağ, beyaz altın olarak tabir edilen madenin bölge ve ülke iktisadına katkısının büyük olduğunu, bu manada yetkililerden özel bir takviye beklediklerini belirtti. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bitlis Eren Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Adabağ, “Maden ve kesime yönelik Bitlis Eren Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile ortak çalışmalarımız devam ediyor. Bu manada sempozyum ve çalıştaylar yaptık. Madenin dünya genelinde hangi dallarda ve katma kıymeti yüksek hangi alanlarda kullanıldığına bakıyoruz. Maalesef bu şu anda bir tır malzemeyi 20 bin üzere cüzi bir paraya satıyoruz. Meğer bu madeni gerçek değerlendirdiğimizde bunun bir tonunu bile bu fiyatın çok çok üstünde satabiliriz. Bu biçimde ekonomimize gerçek manada bir katkı sunmuyor. İnşallah üreticilerimizin bu işten kar ederek şad kalabileceği yeni eserler geliştirmeyi hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitlis beyaz altından yıllık 3 milyarlık gelir elde ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri ve Flash Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin