Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

Haberler
service


Emekliye maaş farkları ne zaman yatacağı ve zamlı emekli maaş ödeme tarihleri araştırılıyor. Emekli zammı düzenlemeleri, Meclis Genel Kurulu’nda oylanmaya hazırlanıyor. Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

2024 ZAMLI EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TARİHLERİ

SSK’lı emekliler 17-25 Ocak tarihleri arasında, BAĞ-KUR emeklileri ise 25-28 Ocak tarihleri arasında yüzde 37,57 oranında zamlı emekli maaşlarını alacaklar. SSK emeklileri refah payı hariç olmak üzere zamlı maaşlarını 17 Ocak itibariyle almaya başladı.

Meclis’te yapılacak ek zam ve en düşük emekli maaşı düzenlemeleri sonrasında oluşacak maaş farkları, emekli memurlar gibi bu ay içinde ya da Şubat ayında belirlenecek bir takvimle emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Bu süreçte emeklilerin hak kaybı yaşanmayacak. Ocak ayı farkları yatırıldıktan sonra Şubat maaşları yeni oranlarla ödenecek ve temmuz ayında maaşlar, 6 aylık enflasyona göre yeniden hesaplanacak. Yani düzenlemeler 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak.

SGK, çalışmalarını sürdürüyor ve yetişmesi durumunda maaş farkları 29-31 Ocak tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına aktarılacak.

SGK’dan yapılan açıklama şöyle: “5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı aylık almakta oldukları Banka ve PTT Şubelerine gönderilerek 26 Ocak 2024 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır. Buna göre;

Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

A- Aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,

B- Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

1. Grupta Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,

2. Grupta Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında,

3. Grupta Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Bu kapsamda 2.481.769 kişiye ödenecek fark tutarı 19,3 milyar TL’dir.

Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

26 OCAK GÜNÜ ÖDENMEYE BAŞLANACAK

5434 sayılı T.C . Emekli Sandığı Kanununun ek 79’uncu maddesi gereğince, yılın en geç ilk üç ayı içinde harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile bu kapsamda olup aylık bağlanan hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme ödenmektedir. 5510 sayılı Kanunun 4/1-(a) (SSK), 4/1-(b) (BAĞ-KUR) ve 4/1-(c) (Emekli Sandığı) kapsamında aylık almakta olan 59.033 kişiye ödeme yapılacak olup toplam ödeme tutarı 992,9 milyon TL’dir.

30.434,84 TL ile 16.739,16 TL arasında değişen 2023 yılı ek ödeme tutarları hak sahiplerinin banka hesaplarına veya PTT merkezlerine gönderilerek 26 Ocak 2024 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır.”

Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

EMEKLİ EK ZAMMI MECLİSTEN GEÇTİ Mİ?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ek yüzde 5 zam yapılması ve en düşük emekli maaşını 10 bin liraya çıkarılması ardından maaş farkının ne zaman yatacağı belli oldu. SSK emekliler 17-25’i arasında Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Ocak 2024 tarihinde maaşlarını alıyor, karar meclisten geçtiğinde emekliler maaşların almış olduğu için zam farkları ayrıca ödenecek.

Osman Demir

Gündem Haberler

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli ek zammı meclisten geçti mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberAkademi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin