Final mitinginde ileti gençlerden: Ben doğarken geldin, birinci oyumla gideceksin

featured
service

Ceren Bayar – Serkan Alan

ANKARA – Millet İttifakı’nın final mitingi Ankara Tandoğan Meydanı’nda on binlerce kişinin iştirakiyle gerçekleşti. İttifakın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl süren inişli çıkışlı sürecin akabinde tüm seçmenlerden kelam aldı: Birlikte Türkiye’nin mukadderatını değiştirelim.

ANKARAY MİTİNG YOLCULARIYLA DOLDU

Konuşmaların saat 18.30’da başlayacağı mitingde alan saat 15.00 itibariyle dolmaya başladı. Tandoğan Meydanı’na gelen ANKARAY çizgisinde mitinge gidenler sebebiyle yer olmadığından yüzlerce kişi Kızılay’dan Tandoğan’a yürüyerek geldi. Metroya binenlerde de yolda yürüyenlerde de ortak gündem seçim ve seçimlerin sonuçlarına dair iddialardı. Birinci cinste seçimin biteceğini söyleyenlerin yanı sıra temkinli yaklaşıp, “ikinci çeşitte olsun güç olmasın” diyenler de vardı.

‘ÇIKARKEN SARAYIN IŞIKLARINI KAPATIN’

Ankara’da Millet İttifakı’nın mitingine katılanların yaş ortalaması geçmiş seçim devirlerindeki mitinglere katılanlardan farklıydı. Gençlerin sayısının epeyce fazla olduğu final mitinginde bu durum pankartlara da yansıdı. “Ben doğarken geldin, birinci oyumla gideceksin” pankartı en dikkat çeken söz olurken, “Çıkarken sarayın ışıklarını kapatın”, “Bay bay teokrat güzel geldin demokrat”, “Bu seçimin bütü yok, birinci tıpta bitiriyoruz” ve “Söke söke değil birleşe birleşe kazanacağız” pankartları da ilgi odağı oldu.

YENİ KUŞAK MİTİNG

Alanı erkenden dolduranları son periyoda damga vuran müzikleri gerisi arkasına çalan bir DJ ve farklı şekliyle dikkat çeken ‘Ersin Show’ lakaplı sunucu karşıladı. Konuşmacılar sahneye çıkana kadar iştirakçiler birlikte bayrakları indirip kaldırarak, birlikte ıslık çalarak mitingi görsel bir şölene çevirdi. Ekrem İmamoğlu’nun Rize mitinginde de misal bir performans sergileyen Ersin, iştirakçilerinin katkılarıyla hazırladığı bu görsel gösterisi ‘yeni jenerasyon miting’ olarak tanımladı. Dakikalarca Millet İttifakı’nın kampanyasıyla özdeşleşen kalp işaretini yapan on binlerce kişi müziklere da daima bir ağızdan eşlik etti.


ON BİNLER BİR AĞIZDAN: ‘SÖYLENMEDİ HİÇ SANA LAYIK DÜŞLER’

“Yeni kuşak miting”e tekno müzik ritimleri ve her yaştan Ankaralının dansları damga vururken son devrin tanınan müzikleri da mitingin ‘yeni nesil’ unvanını hak etmesini sağladı. Tarkan, Duman, Manuş Baba, Sefo müziklerinin çalındığı mitingde genç iştirakçilerinin en gönülden eşlik ettiği müzik, pop sanatkarı Simge’nin ‘Aşkın Olayım’ müziği oldu. Müziğin sözlerindeki “Biliyorsun sen de ince” kelamları iştirakçilerin aklına “Muharrem İnce’ye atıf mı” sorusunu getirse de bu müziğin daha evvelki mitinglerde de çalındığı belirtildi.

ALTI VİLAYET LİDERİNDEN SELFİE

Konuşmalardan evvel tüm Ankara milletvekili adayları tek tek sahneye çağrılırken adaylar Ankaralıları elleriyle kalp yaparak selamladı. Sahneye davet edilen ve seçim çalışmaları için tahminen de en çok mesai harcayan altı siyasi partinin Ankara vilayet liderlerinin birlikte selfie çektirmesi de dikkat çeken imajlardan oldu.

MİTİNG ALANINDAKİ TEDİRGİNLİK

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu suikast istihbaratları nedeniyle Samsun’daki mitinge çelik yelekle katıldı. İki arama noktasından geçilerek girilen Ankara’daki miting alanında “tedirginlik” Kılıçdaroğlu’nun sahneye çıktığı anlarda müdafaalarının hareketlerinde de gözlendi. Bundan evvelki mitinglerde Kılıçdaroğlu’na daha uzak arada duran muhafazalar bu kere daha yakında durarak gelebilecek rastgele bir tehdide karşı tedbir aldı.

MESAİ SAATİNİN BİTİŞİYLE KALABALIK ARTTI

“Memur kenti” olarak anılan Ankara’da mesai saatinin tamamlanmasıyla mitingin başlama saati de örtüştü. Erken saatlerde dolan Tandoğan Meydanı’nda alana açılan orta sokaklarda da binlerce kişi mitingi izledi. Saatlerce başkanları bekleyenlerin coşkusu ‘Mansur Yavaş’ın isminin duyurulmasının akabinde daha da arttı.

YAVAŞ İNCE’Yİ HATIRLATTI

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Mansur Yavaş, eşi Nursen Yavaş ve torunu Mansur Kemal’le sahneye çıktı. “Ankara seninle gurur duruyor” sloganlarıyla konuşmasına başlayan Mansur Yavaş, eski belediye idaresini eleştirdi, yeni devirde ihalelerin şeffaf yapıldığını anlattı.

Sözleri sık sık “Ankara seninle gurur duyuyor” sloganıyla kesilen Yavaş, cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen Muharrem İnce’yi hatırlatan isim oldu. Yavaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun montaj görüntülerini yayınlamasıyla, geçmiş yıllarda özel hayat görüntülerini yapan “zihniyetin” birebir olduğunu söyledi.

BABACAN’IN SORULARINA EN GÜR CEVAP: BARIŞ

Yavaş’ın akabinde sahneye eşi İdeal Zeynep Babacan’la çıkan DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Millet İttifakı’nın “ortaya çıkış ruhuna” dair konuştu. “Biz hazırız önümüzdeki pazar günü dayanağınızı bekliyoruz. Pazar günü sıradan bir seçim değil, bir referandum” diyen Babacan, “Otoriterlik mi demokrasi mi”, “baskı mı özgürlük mü”, “tek akıl mı ortak akıl mı”, “korku mu umut mu”, “Savaş mı barış mı” üzere çok sayıda soruyla bir ortaya gelenleri de konuşmasına dahil etti. “Ankara çoktan kararını vermiş” diyen Babacan’a en gür karşılık ise “Barış” oldu.

AKŞENER’DEN SEÇMENLERİNE KILIÇDAROĞLU ÇAĞRISI

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener sahneye 1993 yılında Şırnak’ta Gazi olan parti kurucusu Hüseyin Özlük ile birlikte çıktı. GÜZEL Parti seçmenine yönelik Kılıçdaroğlu’na tam takviye daveti yapan Akşener’in, “1 oy Meral’e 1 oy Kemal’e” kelamları alandaki coşkuyu artırdı.

KARAMOLLAOĞLU’NUN TEMENNİSİNE YÜKSEK SESLE ‘AMİN’ YANITI

“Selamünaleyküm” diyerek mitinge katılanlara seslenmeye başlayan Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’na binlerce kişi “Aleykümselam” karşılığını verdi. “Yaşanabilir bir Türkiye istiyoruz” sözlerini kullanan Karamollaoğlu’nun iktidara yönelik tenkitleri mitinge katılanlar tarafından alkışlandı.

“Bu memleketi ayağa kaldıracağız” kelamı veren Karamollaoğlu, “Patlama yapmamız lazım. Buçukla olmaz. Pazar akşamı herkesle bir arada Türkiye’yi yöneteceğimizi biliyoruz” dedi. Kelamlarını, “Allah yar ve yardımcımız olsun” tabirleriyle tamamlayan Karamollaoğlu’na miting alanından yüksek sesle “Amin” karşılığı verildi.

İMAMOĞLU’NA AĞIR İLGİ: CEKETİNİ ÇIKAR

Eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte sahneye çıkan Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun, “Mansur Başkan’ımın meskeni ne hoş, düğün gibi” kelamları miting alanındaki kalabalığın coşkusunu artırdı. “Ekrem Başkan” sloganlarıyla karşılanan İmamoğlu’nun “Burada Cumhuriyet bayramını kutlayacağız. Pazar günü demokrasi bayramı kutlayacağız” sözleri büyük alkış aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarının akabinde ceketini çıkarması ve gömleğinin kollarını kıvırması imajıyla hafızalara kazınan İmamoğlu’ndan Ankara mitinginde de “ceketini çıkar” talebi geldi. Bu davet üzerine ceketini çıkaran ve gömleğinin kollarını kıvıran İmamoğlu’nun bu anını binlerce kişi telefonuyla kaydetti.

Önceki mitinglerde “Aramızda kalsın” diyerek “kazanıyoruz” argümanını lisana getiren İmamoğlu bu sefer Ankara’da “Herkese söyleyin. Kazanıyoruz. Millet kazanıyor millet. Geleceğimizi, ülkemizi, devletimizi, cumhuriyetimizi kazanıyoruz” sözlerini kullandı.

UYSAL KONUŞMASINA ŞİİRLE BAŞLADI

İmamoğlu’nun akabinde sahneye çıkan Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, “Saraylar saltanatlar çöker kan susar bir gün zulüm biter. Menekşeler de açılır üstümüzde leylaklar da güler” dizelerinin yer aldığı Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiirini okudu. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olacağını belirten Uysal, “Az kaldı hoş yarınları aydınlatacağız. Yolumuz açık olsun, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.


DAVUTOĞLU ERDOĞAN’I ANDI: BRE GAFİLLER

“Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakan’ı” tabirleriyle sahneye davet edilen Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu iştirakçileri eşi Sare Davutoğlu ile selamladı. “13’üncü Cumhurbaşkanı adayımız değil 13’üncü Cumhurbaşkanımız Kılıçdaroğlu” kelamlarıyla konuşmasına başlayan Davutoğlu iktidarı eleştirdi. Erdoğan’ı, Binali Yıldırım’ı ve Devlet Bahçeli’nin isimlerini anan Davutoğlu, “Bre gafiller size Ankara’dan sesleniyorum” dedi. Konuşması sırasında rahatsızlanan vatandaşlar için sıhhat görevlilerini uyaran Davutoğlu’nun bu ortada tabip olan eşine de, “Sare sen gel müdahale et” demesi gülümsemelere neden oldu. Davutoğlu’nun konuşmasından evvel başkanların sık sık sıhhat sorunu yaşayanlar için ambulans daveti Davutoğlu’nun konuşmasından sonra da devam etti.

KILIÇDAROĞLU YAĞMUR ALTINDA KONUŞTU

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla birlikte ağır yağmurun başladığı dakikalarda sahneye çıktı. “Hazır mısınız, değişime hazır mısınız” sözleriyle konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu gençlerin ve bayanların takviyesiyle değişimin olacağını söyledi. Yağmur altında konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu’nun kelamlarına “Kemal dede” sloganları eşlik etti.

“Sakın ola ki ‘ben sandığa gideceğim ancak çalınırsa’ demeyin. Bir buçuk yıldır sandık güvenliği için çalışıyoruz” diye seslenen Kılıçdaroğlu’nun eski İdeal Ocakları Lideri Sinan Ateş’i öldürenleri yargı önüne çıkaracağına dair kelamları de ağır alkış aldı. Sarayı kullanmayacağını Çankaya Köşkü’nde cumhurbaşkanı olarak hizmet edeceğini söz eden Kılıçdaroğlu’nun bir başka alkış alan kelamı ise, “Bu ülkeye barışı getireceğim, huzuru getireceğim. Kızılay’dan Allah nasip ederse daima birlikte Çankaya Köşkü’ne çıkacağım” oldu. Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında daha da şiddetlenen yağmura karşın on binlerce kişi alandan ayrılmadı.

Miting alanındaki eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in fotoğrafını görmesinin akabinde Ecevit’in “Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen” kelamlarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet’in dizelerinin akabinde, “Bu ülkede haramilere beşli çetelere uyuşturucu baronlarına yer yok, kökünü kazıyacağım” diye konuştu.

MİTİNG AĞIR YAĞMUR ALTINDA OYUN HAVALARIYLA TAMAMLANDI

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının akabinde kürsüye çıkan tüm önderler ortak fotoğrafı da yağmur altında verdi. Önderlerin kürsüden ayrılıp sahneyi terk etmesi ve mitingin tamamlanması beklenirken Ankara’yla özdeşleşen oyun havası duyuldu. Binlerce kişi çalan oyun havasına eşlik ederek alandan ayrıldı.

Tandoğan Meydanı’ndan kilometrelerce sloganlar eşliğinde yağmur altında yürüyenler, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “İlk çeşitte bitirelim”, “Patates soğan güle güle Erdoğan” sloganları attı. Öğlenden sonra güneşiyle başlayan miting havanın kararmasıyla açığa çıkan yağmurla tamamlanırken binlerce kişi orta sokaklarda da sloganlarını sürdürdü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Final mitinginde ileti gençlerden: Ben doğarken geldin, birinci oyumla gideceksin

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri ve Flash Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin