Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktılar! Evvel eliyle yakaladı sonra dadikalarca sevdi

featured
service

Doğadaki en zararsız canlılardan biri olan oluklu kertenkeleler, Balkanlarda ve Asya’da yaşayan bir sürüngen tipi olarak biliniyor. Göz kapaklarının olmasıyla yılanlardan ayrılan bu canlı, derilerindeki yarıklara benzeyen oluklarla da yılanlardan ayrılıyor. Türkiye’nın her yerinde karşılaşabileceğimiz bu hayvanlar, bilhassa dere kenarlarında görülebiliyor. Halk ortasında kör yılan’ olarak anılan oluklu kertenkeleler, beşerler tarafından maalesef şuursuzca öldürülmeye devam ediliyor.

Meşhur dağcı ve tabiat adamı Şentürk’ün toplumsal medyasında oluklu kerkenleyi severken paylaştığı görüntü binlerce kişi tarafından ilgiyle izlendi. Uluabat Gölü üzerindeki bir adada yaptığı seyahat sırasında yeşil alanda farkettiği oluklu kertenkeleyi yakalayan Şentürk, ekseriyetle kırsal bölgelerde kör yılana benzetilip öldürülen hayvanı yakından görüntüleyebilmek için yakalayıp eline aldı. Oluklu kertenkeleyi görüntüsünde tanıtan ünlü dağcı hayvanın beşere ziyan vermediğini göstermek için dakikalarca sevdi ve daha sonra doğal hayatına geri bıraktı.

İlkbaharla birlikte sürüngenlerinde toprak altından tabiata çıktığını anlatan Şentürk, “Bu devirde çokça gördüğümüz sürüngenlerden biride oluklu kertenkele. Bu hayvan malesef bir çok yerde yılana benzetilerek öldürülüyor. Bu şuursuzca yapılan davaranışın sonucu olarak tabiata olumlu katkısı bulunan bu canlıların her geçen gün jenerasyonu tükeniyor. İnsanların bu çeşitten korkmaları için hiçbir neden yok. Oluklu kertenkele büsbütün zararsız ve zehirsiz kimseye ziyanı olmayan bir canlı. Bu hayvanı gördüğünüzde lütfen öldürmeyin. Zira tabiata kendi ölçüsünde katkısı olan bir canlı. Öldürerek cinsinin tükenmesine sebep olmayalım. Elinizle sevebileceğiniz hatta konutunuzda bile besleyebileceğiniz bir canlının yaşamasına müsaade verin” diye konuştu.

OLUKLU KERTENKELE

Oluklu kertenkeleler daha evvelden Ophisaurus cinsinde sınıflandırılırken, daha sonradan farklı olduğu anlaşılmış ve Pseudopus cinsi olarak sınıflandırılmıştır. Oluklu kertenkeleler 135 cm’ye kadar ulaşabilirler. Rengi cilt rengidir, ismini göbek kısmının etrafındaki oluklardan almaktadır. Bacaklar zar sıkıntı farkedilse de görülebilirler. Biraz dikkatli bakılırsa gözlerinden, baş yapısından ve burun deliklerinden yılan olmadığı anlaşılabilir. Yavruların sırtı grimsi bir renktedir ve koyu kahverengi çizgileri vardır. Yetişkin bireylerde ise sırt kısmı kızılımsı bakır renktedir ve karın kısmı sarıdır. Oluklu kertenkeleler çoklukla kısa otlak yahut seyrek ormanlık alanlarda hayatlarını sürdürürler. Eklembacaklıları ve küçük memelileri tüketirler. En fazla tükettiği canlılar ise çekirgeler ve sümüklü böceklerdir. Kuru bir ömür alanı tercih etmesine karşın ekseriyetle yağışlı havalarda faaldir. Yağışlı havalarda faal olmasının sebebi, tükettiği canlıların yağışlı havalarda faal olmasıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktılar! Evvel eliyle yakaladı sonra dadikalarca sevdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri ve Flash Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin