Hemşireler Günü mesajları ve sözleri 2024!

Twitter
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Hemşireler ve sağlık çalışanlarımız yaptıkları iş bakımından bizler için oldukça değerli ve saygın meslek erbablarıdır. Özellikle corona virüs salgını süresince verdikleri yoğun emek ve mücadele ile saygıyı ve taktiri hak etmektedirler. Tüm dünyada yıllardır 12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Günü kutlanmaktadır. İşte, Hemşireler Günü mesajları ve sözleri 2024!

HEMŞİRELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Ülkemizde ve dünyada her yıl 12 Mayıs tarihinde kutlanan Hemşireler Günü, bu yıl cuma gününe denk gelecek. Hemşireler Günü bazı ülkelerde tek bir güne sığdırılmayıp bir haftalık dilime de yayılmaktadır. Amerika’da ise bu tarihlere ek olarak 1998 yılından bu yana 8 Mayıs Hemşirelik Öğrencileri günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde 12 Mayıs tarihinde ( Florence Nightingale’in doğum günü) kutlanan özel gün. Bazı ülkelerde 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır.

TÜM DÜNYADA HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLAMALARI

Avustralya

Yılın Avustralyalı Hemşiresi başkentte özel bir törenle seçilir. Buna ek olarak, Avustralya eyalet ve bölgelerinin her birinde, 12 mayısın olduğu hafta boyunca çeşitli hemşirelik törenleri yapılır.

Çin

Çin hastanelerindeki her hemşire her yıl hemşirelik yeminini okur.

Birleşik Krallık

Her yıl bu tören Londra’daki Westminster Manastırı’nda yapılır. Tören sırasında, Abbey’deki Hemşire Şapeli’nden sembolik bir lamba alınır ve bir hemşireden diğerine, daha sonra da Dekan’a gönderilir ve Yüksek Sunak üzerine yerleştirilir. Bilginin, bir hemşireden diğerine geçişi ifade eder.Her yıl düzenlenen bu törenler Florence Nightingale’in gömüldüğü Hampshire şehrindeki East Wellow ‘daki St Margaret Kilisesi ‘nde doğum gününden sonraki pazar günü yapılır.

ABD ve Kanada kutlamaları (Ulusal Hemşirelik Haftası)

ABD, her yıl 6 Mayıs -12 Mayıs ( Florence Nightingale ‘in doğum günü) arasında Ulusal Hemşirelik Haftası’nı kutluyor . Kanada, Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı içeren hafta boyunca her yıl Ulusal Hemşirelik Haftası’nı kutluyor. Kanada Sağlık Bakanı, 1985 yılında Kanada’daki Ulusal Hemşirelik Haftası’nı başlattı.

ABD’de, Ulusal Hemşirelik Haftası ilk kez 11-16 Ekim 1954’te Florence Nightingale’in Kırım’a misyonunun 100. yıldönümü nedeniyle gerçekleşti. Başkan Nixon daha sonra 1974 yılında “Ulusal Hemşire Haftası” ilan etti. 1982 yılında Başkan Reagan, 6 Mayıs’ı resmi olarak Ulusal Hemşire Günü veya Ulusal RN Tanınma Günü olarak bilinen “Hemşireler İçin Ulusal Tanınma Günü” olarak resmen öneren bir karar imzaladı. 1990’da Amerikan Hemşireler Birliği (ANA), tatilini 6 Mayıs’tan 12 Mayıs’a kadar kutlayacak olan Ulusal Hemşirelik Haftası’na genişletti.[4][5] The National Association of School Nurses, however, claims that National School Nurse Day has been recognized since 1972.

HEMŞİRELİK YEMİNİ

Hemşirelik yemini ya da Nightingale yemini, hemşirelerin mesleklerini etik kurallar çerçevesinde onurla uygulayacaklarına dair ettikleri ve ilk olarak 1893 yılında Lystra Gretter tarafından oluşturulan, o tarihten bu yana hemşirelerin mezuniyet törenlerinde okudukları yemindir. Yemin yıllar içerisinde birkaç değişikliğe uğramış ve şu anki halini almıştır.

“Yüklenmiş olduğum sorumlulukların bilincinde, geliştirdiğim anlayış ve becerilerimle, herhangi bir ırk, inanç, siyasal veya sosyal düzen ayrımı gözetmeksizin, hastalarıma bakacağıma, hayatı korumak, ıstırabı hafifletmek, sağlığı yüceltmek için gereken her türlü çabayı göstereceğime;bakımım altındaki hastaların, bütün değer ve dini inançlarına saygı duyacağıma, bana birileriyle ilgili olarak verilen tüm bilgileri saklayacağıma, hayatı ya da sağlığı tehdit edebilecek her türlü girişimlerden sakınacağıma; sağlık mesleki bilgi ve becerilerimi en üst düzeyde tutmaya çalışacağıma, sağlık ekibinin bütün üyeleri ile işbirliği yapacağıma ve onları destekleyeceğime; bunların tümünü yaparken, uluslararası hemşirelik ahlak yasasının onurunu korumak. için gerekecek bütün çabaları sarf edeceğime ve hemşireliğin bütünlüğünü koruyacağıma ant içerim.”

HEMŞİRELER GÜNÜ MESAJLARI

“Sevgili hemşireler; fedakarlığınız, özveriniz ve şefkatinizle her gün hayat kurtarıyorsunuz. Sizlere minnettarız! Dünya Hemşireler Günü’nüz kutlu olsun.”

• “Hemşirelik mesleğinin ışığında, insanlık için yanan birer meşale olarak, sizler her zaman özveriyle hizmet ediyorsunuz. Sizlere minnettarız. 12 Mayıs Hemşireler Günü’nüz kutlu olsun!”

• “Hemşirelik; sevgiyle, şefkatle ve özveriyle dolu bir meslektir. Sizler bu mesleği en güzel şekilde temsil ediyorsunuz. Sağlık sistemimizin pelerinsiz kahramanları, Dünya Hemşireler Günü’nüz kutlu olsun!”

• “Her biriniz, bir günü değil bir ömür boyu minnet duyulmayı hak ediyorsunuz. Sağlık sektörünün neşe kaynağı ve umut ışıkları, Dünya Hemşireler Günü’nüz kutlu olsun!”

• “Hemşirelik sadece bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır. Her biriniz, her gün milyonlarca insanın hayatında bir fark yaratıyorsunuz. Sizlere teşekkür ediyor, Dünya Hemşireler Günü’nüzü en içten dileklerimizle kutluyoruz!”

 • Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.
 • Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum
 • Sağlık, bireylerin zorunlu ve vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyaca cevap veren en önmeli meslek grubu içerisinde ise hemşirelerimiz yer almaktadır. Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların, bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkin bir rol oynayan ve mesleklerini büyük bir fedakarlıkla yerine getiren bütün hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim.
 • Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.
 • Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun.
 • 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun
 • Ben Bir Ebeyim Ben bir ebeyim ama gülyüzlü bebeğini emziren, melek yüzlü annenin resmini gerçekleştiren değil, On çocuğun kahrını çeken onbirincisini doğurmamak için çare arayan, çilekeş annenin yanında olan bir ebeyim. Ben bir ebeyim, çiçeklerle bezenmiş bahçenin, günlük güneşlik beklenen odasında değil, karlarla örtülü bir dünyanın, aştan başka yiyeceği, tezekten başka yakacağı,olmayan bir evin konuğuyum. ben bir ebeyim, bana danışmaları için, ayağıma gelmeleri için değil.. Yoksul tek odalı evlerine gidiyorum, kırk yıl hatırı sayılır diye, çaylarını içiyorum, kir kokan, yarı çıplak çocuklarını seviyor, çok seviyorum.
 • Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun…
 • “Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim.
 • Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.
 • 12-18 Mayıs Hemşireler haftası. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun
 • Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.
 • Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun.
 • Her türlü olumsuzlukta, maddi ve manevi zorlukta ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, her türlü özveri ve gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin “12 Mayıs Hemşireler Gününü” Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim

Koronavirüs Dünya Gündem Kadın Eğitim Sağlık Yaşam Dünya Haberler

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemşireler Günü mesajları ve sözleri 2024!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin